Zetor Crystal
legenda několika generací

Výkon a hranatý tvar, to jsou vlastnosti, které nejvýstižněji charakterizovaly modelovou řadu traktorů s příznačným názvem Crystal.

Průkopník

V roce 1964 byl započat v brněnském závodě vývoj nové unifikované řady II. První modely nové řady sjely z výrobní linky po několikaletém vývoji v roce 1969 a nesly označení Zetor 8011 Crystal. Tyto traktory s výkonem 80 koní, které využívaly čtyřválcový motor, se staly průkopníkem zcela nové generace výkonnějších zemědělských strojů.

V roce svého uvedení na trh získal Crystal na mezinárodní výstavě zemědělské techniky SIMA v Paříží několik prestižních ocenění. Pořadatelé veletrhu i odborná veřejnost ocenili jak originální „krystalový“ design, za nímž stál designér se zálibou v ostrých tvarech Otakar Diblík, tak také jeho technickou, a na tehdejší dobu velmi moderní, vybavenost. Nová modelová řada se mohla pochlubit první bezpečnostní kabinou s integrovaným zabezpečením proti převrácení, která byla umístěna na silentblocích.

Šestiválec 4×4

V roce 1975 byl představen nový Crystal 12011. Jednalo se o první šestiválcový model, který byl k dispozici také ve verzi 4×4. V roce 1981 převedl ZETOR výrobu řady těžkých traktorů do státního podniku ZTS v Martině na Slovensku.